Zostań członkiem      |

Gazeta Wyborcza: Licytacja WOŚP w Brukseli

News
12 sty 2015

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Brukseli w piątek, na dwa dni przed 23. finałem. W stolicy Belgii odbyła się licytacja i kameralny koncert. Akcję wsparła m.in. polska ambasada i wojskowi.

Na charytatywną licytację wystawiono kilkadziesiąt przedmiotów. Jednym z najdrożej sprzedanych była koszulka "I love Europe" z podpisami przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, którą wylicytowano za 221 euro. Autografy, jak powiedziała szefowa brukselskiego sztabu WOŚP Dorota Myszkorowska, zebrano w ekspresowym tempie, bo w ciągu jednego dnia.

Sporym powodzeniem cieszył się m.in. elegancki długopis podarowany przez komisarz Elżbietę Bieńkowską (nabywca zapłacił za niego 125 euro), album o historii polskiej dyplomacji z autografem szefa MSZ Grzegorza Schetyny (150 euro), ręcznie malowana filiżanka z Ćmielowa w biało-czerwonych barwach i z polskim godłem (także 150 euro) oraz wykonana z czystego srebra moneta kolekcjonerska z Moną Lisą (200 euro).

Wydział konsularny polskiej ambasady w Brukseli przekazał na WOŚP pieniądze pochodzące z nadesłanych przez belgijską policję rzeczy osobistych polskich obywateli (głównie portfeli), po odbiór których nikt się nie zgłosił; łącznie ponad 700 złotych, ponad 50 euro i 10 dolarów.

Na licytację przyjechali też oficerowie z polskiego przedstawicielstwa przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie, które znajduje się w belgijskim Mons. Przywieźli prawie 300 euro zebrane wśród polskich wojskowych, a sporym powodzeniem podczas aukcji cieszyły się trzy nieduże plecaki w wojskowym kamuflażu i pluszowy miś w mundurze, które sprzedano za 100-140 euro.

Licytowano też drobniejsze przedmioty - książki i płyty z autografami znanych autorów i wykonawców, maskotki, ręcznie wykonana biżuteria i ceramika. Podczas imprezy zbierano też pieniądze do puszek. Łączna zebrana kwota będzie znana w sobotę.

WOŚP zagrała w Brukseli po raz siódmy. W porównaniu do ubiegłych lat, kiedy w dniu finału w stolicy Belgii odbywały się koncerty na świeżym powietrzu, tegoroczna impreza miała bardziej kameralny charakter. Odbyła się w dzielnicy instytucji europejskich, w hotelu Aloft, który udostępnił swoje pomieszczenia za darmo. Aukcji towarzyszyły występy zespołów Culture Clash, Sepa(g)racja i Sodasoul. Impreza zakończyła się późną nocą.

23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę. W tym roku fundacja zbiera pieniądze na diagnozowanie chorych dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz na godną opiekę medyczną dla osób starszych.

źródło: http://wyborcza.pl/1,91446,17233505,Belgia_Licytacja_WOSP_w_Brukseli.html