Zostań członkiem      |

Polka w Radzie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO)

News
02 paź 2013

Przedstawiciel Polski wybrany do rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Warszawa starała się o to od dekad. Udało się dopiero za czwartym podejściem.

Dr Małgorzata Polkowska jest ekspertem prawa lotniczego i wykładowcą akademickim na polskich oraz zagranicznych uczelniach. Przez 11 lat związana była także z Urzędem Lotnictwa Cywilnego.

Wybory do rady odbyły się podczas 38. Sesji Zgromadzenia ICAO, która od końca września trwa w Montrealu. Polską kandydaturę poparło 147 krajów. Tym samym przez następne trzy lata będziemy w gronie 36 państw uczestniczących w kierowaniu pracami ICAO.Polkowska jest pierwszym w historii ICAO reprezentantem Polski, który zasiądzie w radzie tej organizacji.

Wcześniej Polska trzykrotnie bezskutecznie kandydowała do rady ICAO: w 1974, 1977 oraz w 1980 roku.Jak podkreślono w komunikacie ULC, "wybór Polski do organu wykonawczego w tak prestiżowej organizacji to dostrzeżenie przez cały świat naszych zasług dla lotnictwa cywilnego i jednocześnie szansa na lepsze reprezentowanie polskich interesów na rynku światowym".

Regulacja lotnictwa

Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego powstała jako wyspecjalizowana agencja ONZ na podstawie Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (tzw. Konwencji Chicagowskiej). Organizacja odpowiada za przygotwanie i implementację międzynarodowych przepisów dotyczących bezpieczeństwa w lotnictwie, zajmuje się ekonomią transportu lotniczego, a także zagadnieniami z dziedziny ochrony środowiska.

Członkostwo w ICAO ma obecnie 191 państw. Przewodniczącym rady organizacji jest Roberto Kobeh Gonzalez z Meksyku, jednak w listopadzie odbędą się wybory nowego przewodniczącego. Siedziba ICAO mieści się Montrealu.

źródło: TVN24