Zostań członkiem      |

Law Business Quality: Praca za granicą – a może w Brukseli?

Press
26 sie 2015

Kiedy pytam młodych ludzi, jak powinna wyglądać ich idealna praca, niezależnie, skąd są, czy z Zielonej Góry, czy z Białegostoku, odpowiadają podobnie. Idealna praca jest wtedy, gdy ma się przekonanie, że to, co się robi, ma znaczenie. Oprócz tego liczy się dobra atmosfera, wolna od drapieżnej rywalizacji, pewność zatrudnienia, przejrzystość drogi awansu i jasno określone obowiązki, dobre wynagrodzenie, proces rekrutacji oparty na rzeczywistych kompetencjach, a nie znajomościach.

Jednocześnie ci młodzi ludzie są przekonani, że taka praca nie istnieje, bo nie można mieć dobrego wynagrodzenia i pewności zatrudnienia czy dobrej atmosfery i poczucia, że twoja praca ma znaczenie. Opowiadam im wtedy o pracy w instytucjach Unii Europejskiej, która łączy w sobie te pożądane przez nich elementy. Są wtedy bardzo zaskoczeni, a ja się zastanawiam, dlaczego nikt im tego wcześniej nie powiedział. A prawda jest taka, że praca w instytucjach UE dostępna jest dla każdego obywatela Unii znającego dwa języki. Tylko tyle i aż tyle.

Skąd więc to zaskoczenie?
O pracy w instytucjach UE krąży wiele mitów, za to znajomość faktów jest iście marginalna. Zanim więc opuścisz nasz kraj w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy, weź pod uwagę Brukselę i rób coś ważnego za całkiem dobre pieniądze.

A wygląda to tak:

1. Jeśli jesteś obywatelem UE i znasz jeden język oficjalny i jeden roboczy, czyli np.: polski i angielski, możesz ubiegać się o pracę w instytucjach.
2. Gdy dołożysz do tego wykształcenie wyższe, specjalność nie ma znaczenia, możesz ubiegać się o prestiżowe stanowisko funkcjonariusza, czyli osoby tworzącej prawo i politykę europejską, osoby mającej realny wpływ na kształt i rozwój Unii.
3. Pracę w Instytucjach zdobywa się po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji, tzw. konkursu organizowanego przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO), natomiast głównym pracodawcą jest Komisja Europejska.
4. Konkursy EPSO są niezwykle wymagające, ale dostępne, transparentne i nastawione na rzetelne wyłonienie najlepszych z najlepszych.
Informacje i nachodzących naborach i konkursach można znaleźć tutaj: http://europa.eu/epso/index_pl.htm
5. Funkcjonariusze UE, tworzący prawo i politykę, czyli tzw. administratorzy (AD), mają kontrakty permanentne, czyli dające 100% bezpieczeństwa pracy, a do tego jeszcze wynagrodzenie odpowiadające powadze funkcji, czyli ok. 4500 euro.
6. Istnieje też możliwość zatrudnienia czasowego na innych typach kontraktów.
7. Praca funkcjonariusza NIE JEST pracą europosła, asystenta europosła, lobbysty, komisarza itd., choć często jest z nią mylona.

Elementem kluczowym dla osoby chcącej rozwijać swoje kompetencje w Komisji Europejskiej (czy innej Instytucji UE), jest konkurs EPSO. Konkurs to proces rekrutacji nastawiony na wyłonienie osób o najlepszych kompetencjach do pełnienia funkcji funkcjonariusza, czyli osób:
– odpornych na stres i umiejących znieść ogromną odpowiedzialność, z którą przyjdzie się zmierzyć
– chcących się uczyć i umiejących aplikować wiedzę do praktyki
– nastawionych na świadczenie pracy najwyższej jakości
– umiejących pracować w grupie
– potrafiących komunikować się jasno i precyzyjnie
– umiejących analizować i rozwiązywać problemy
– umiejących priorytetyzować zadania i organizować swoją pracę.

Ponadto szuka się osób, które nie będą wymagały długiego wdrażania w tematykę unijną, więc oczekuje się od kandydata co najmniej podstawowej wiedzy z zakresu UE. Co zresztą testuje się pośrednio podczas konkursu.
Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy to testy przed komputerem sprawdzające kompetencje logiczne, np. myślenie abstrakcyjne, oraz testy profilujące osobowość, czyli testy oceny sytuacji. Drugi etap to Assesment Centre, gdzie kandydat będzie pracował w grupie, wypowiadał się na piśmie, jak i prezentował ustnie oraz przejdzie ustrukturyzowaną rozmowę kwalifikacyjną.

Znowu tyle i aż tyle. Biorąc po uwagę, że po zdaniu konkursu i otrzymaniu kontraktu ani praca, ani pieniądze nie będą już twoim zmartwieniem, w przygotowanie do procesu rekrutacji warto włożyć każdy trud. Więc jeśli chcesz mieć realny wpływ na otaczającą cię rzeczywistość i być w centrum wydarzeń, ta droga jest dla ciebie.

 

Ewa Hartman, PhD – wykładowca, doktor Bournemouth Univerisity, specjalista z zakresu budowania kariery w Instytucjach UE, kierownik studiów podyplomowych Funkcjonariusz Administracji Unijnej – kariera w Instytucjach Unii Europejskiej na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

 

ŹRÓDŁO: Law Business Quality