Zostań członkiem      |

Rzeczpospolita: Ranking europosłów - najlepsi w UE, którą Polacy cenią

Press
04 cze 2018

Dziennikarze wskazali śląskich europosłów, trzecie miejsce dla byłej szefowej dyplomacji.

Na rok przed wyborami do Parlamentu Europejskiego zapytaliśmy polskich dziennikarzy na co dzień obserwujących pracę eurodeputowanych w Brukseli o ocenę delegacji. Choć jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej", zdecydowana większość polskiego społeczeństwa to euroentuzjaści, o pracy brukselskich deputowanych wiemy niezbyt dużo.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajęli doświadczeni europosłowie Platformy Obywatelskiej, zajmujący kluczowe pozycje w komisjach energetycznej i budżetowej. Obaj są w Parlamencie Europejskim od początku członkostwa Polski w UE, czyli już trzecią kadencję. Jerzy Buzek był przewodniczącym PE, obecnie piastuje funkcję przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Jest sprawozdawcą dyrektywy, która może zatrzymać Nord Stream 2. Jan Olbrycht z kolei, były samorządowiec, to specjalista od polityki regionalnej i budżetu. Był wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego, obecnie jest członkiem Komisji Budżetowej i sprawozdawcą nowego budżetu UE na lata 2021–2027.

Na podium znalazła się Anna Fotyga z PiS. Była szefowa polskiej dyplomacji, jest teraz wiceprzewodniczącą podkomisji bezpieczeństwa i obrony. Ceniona za wiele inicjatyw dotyczących tematyki wschodniej, w tym bardzo dobrze przyjęte sprawozdanie o konieczności walki z wrogą propagandą państw trzecich.

Na kolejnym miejscu Danuta Hübner (PO), weteranka polityki europejskiej, była unijna komisarz. Jako przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych odgrywa ważną rolę w kształtowaniu stanowiska PE w sprawie brexitu, jest bardzo poważana przez media zagraniczne. Piątkę zamyka Zdzisław Krasnodębski (PiS), obecnie wiceprzewodniczący PE. Funkcję tę objął po skandalu związanym z Ryszardem Czarneckim. Europoseł PiS jest aktywny w polityce energetycznej. Na dalszych miejscach wymieniani są: Michał Boni (PO), Danuta Jazłowiecka (PO), Bogusław Liberadzki (SLD), Dariusz Rosati (PO) i Czesław Siekierski (PSL).

źródło: Rzeczpospolita