Konferencja na temat Ukrainy

Conference
09 gru 2014

W dniu 9 grudnia Network PL współorganizował w Parlamencie Europejskim konferencję dotyczącą przyszłości Ukrainy pt: „Ukraine as a test for European solidarity?”. Głównym organizatorem była Fundacja im. prof. Bronisława Geremka. Podczas trzech sesji eksperci, historycy, dziennikarze i politycy z Polski, Litwy, Ukrainy i Rosji omówili możliwe scenariusze dla Ukrainy.  Konferencja uzyskała patronat Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza. Poprzez tę konferencję Network PL zainaugurował nową gałąź swoich działań – organizacja konferencji eksperckich - mających na celu promowanie polskiego dorobku myśli i idei na arenie międzynarodowej.

Profesor Geremek nigdy nie był obojętny wobec Ukrainy i dostrzegał jej znaczenie dla losów Polski. Już w 2000 roku stwierdził, że „W Moskwie oczekuje się od nas, że nie będziemy kusić własną drogą byłych republik związkowych ZSRR. Polska musi jednak być w tej kwestii wierna sobie samej i wspierać aspiracje swoich sąsiadów do udziału w międzynarodowych strukturach dających poczucie bezpieczeństwa. Kapitalne znaczenie mają zwłaszcza stosunki polsko-ukraińskie; im Ukraina bardziej staje się demokratycznym państwem prawa o wolnej gospodarce, tym Polska niepodległość jest silniejsza. Tym bardziej maleją szansa odnowy rosyjskiej polityki imperialnej”-(Między Wschodem i Zachodem, Ameryką i Europą. Z Bronisławem Geremkiem rozmawiają Andrzej Jonas, Magdalena Sowińska i Witold Żygulski, „The Warsaw Voice” 2000, nr 9 (592), z dnia 1 marca (dodatek specjalny).

Centrum im. prof. Bronisława Geremka to fundacja założona przez rodzinę i przyjaciół tragicznie zmarłego w 13 lipca 2008 r. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju edukacji, myśli i kultury politycznej poprzez promowanie bliskich profesorowi Bronisławowi Geremkowi idei życia publicznego. Cel ten realizowany jest poprzez działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i kształtowania postaw społecznych, poszanowania praw człowieka oraz wspierania dialogu między różnymi środowiskami i narodami. Ponadto dążeniem Fundacji jest dokumentacja dorobku profesora Bronisława Geremka oraz promowanie pamięci o tym wybitnym mężu stanu.