Nagroda Joteyka 2019 dla Nory Bednarski

Tegoroczną Nagrodę Joteyka dla Wybitnej Polki w Belgii otrzymała Nora Bednarski. Serdecznie Gratulujemy! Stowarzyszenie Network PL jak co roku jest partnerem nagrody.

Nora Bednarski dorastała w Kanadzie, jest dumna z bycia Polką i Europejką. Od 16 lat mieszka w Brukseli. Matka dwójki małych dzieci.

Ma wykształcenie prawnicze i urbanistyczne, pracuje w instytucjach europejskich. Uważa, że bycie obywatelem i obywatelką to możliwość wyboru. Zaangażowana w życie lokalne w Brukseli, jest obrończynią dziedzictwa architektonicznego. Od dawna prowadzi kampanię na rzecz bardziej dostępnego dla wszystkich miasta. Jest również̇ aktywna w walce z dyskryminacją, homofobią i rasizmem.

Nora jako jedna z dwóch pierwszych Polek w historii Regionu Bruksela została w 2018 roku wybrana na radną w gminie Ixelles. Jej priorytety to dbałość o środowisko naturalne, społeczność przyjazna dzieciom oraz polityka, która uwzględnia kwestie społeczne i ekonomiczne w odniesieniu do ekologii.

Nora jest także jedną z inicjatorek kampanii #1Bru1Vote, w sprawie przyznania wszystkim mieszkańcom regionu stołecznego Bruksela prawa głosu w wyborach regionalnych.

Medalistka na Paraolimpijskich Igrzyskach w pływaniu, jest osobą o ograniczonej sprawności ruchowej.

więcej informacji: http://nagroda-joteyka.be/pl/