Maciej Golubiewski szefem gabinetu J. Wojciechowskiego

Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku oraz nasz kolega i były członek władz Network PL, ogłoszony szefem gabinetu Janusza Wojciechowskiego, nowego komisarza UE ds. rolnictwa.

W piątek 18 października komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w wewnętrznej korespondencji z Ursulą van der Leyen ogłosił przyszłego szefa swojego gabinetu. Będzie nim obecny konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski.

Jak poinformowało na Twitterze 26 września Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej – jeszcze zanim Janusz Wojciechowski został pozytywnie zaopiniowany przez Parlament Europejski na nowego komisarza – w spotkaniu przygotowawczym niespodziewanie uczestniczył konsul generalny w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski. Został on wtedy przedstawiony jako szef gabinetu Wojciechowskiego, pomimo braku innych komunikatów i nominacji na stanowisko.

W piątek 18 września komisarz Wojciechowski wystosował pismo do szefa gabinetu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen z informacją o swoim wyborze personalnym. Wejdzie on w życie w momencie zaprzysiężenia nowej Komisji, które może się jednak przesunąć nawet na grudzień tego roku.

Do tego czasu Golubiewski nadal pełni obowiązku konsularne w USA, tymczasowo oddelegowywany jest natomiast do Brukseli w celu działań przygotowawczych przed objęciem nowego stanowiska. Pod nieobecność konsula zastępuje go wicekonsul.

Nowa rola konsula

Szefowie gabinetów komisarzy co tydzień odbywają spotkania nazywane z języka francuskiego “Hebdo” (czyli skrót słowa “tygodniowy”), które mają na celu przygotowania agendy i punktów do dyskusji na cotygodniowe spotkania kolegium swoich szefów, którzy wspólnie podejmują wszystkie decyzje Komisji Europejskiej.

Jest to funkcja ważna, ponieważ każdy z komisarzy unijnych musi posiadać dokładną wiedzę na temat agendy i portfolio swoich odpowiedników w innych resortach i na podstawie odpowiedniej oceny zajmować pozycje podczas dyskusji i podejmowania decyzji na kolegium.

Artykuł za: Wirtualna Polska