Piotr Samson przewodniczącym Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA)

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson, został przewodniczącym Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Organizacja ta odpowiada za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym.

Samson na stanowisko przewodniczącego EASA został wybrany jednogłośnie przez Radę Zarządzającą. Polak zastąpi Pekkę Henttu – szefa fińskiej władzy lotniczej i będzie łączyć pozycję przewodniczącego EASA z obecnym stanowiskiem prezesa ULC.

– To nie tylko ogromny sukces Polski i motywacja do kontynuacji naszych dotychczasowych działań, ale przede wszystkim zachęta do dalszych prac na rzecz lotnictwa. Polska jest dojrzałym rynkiem lotniczym, a nasi specjaliści są wysoko cenionymi fachowcami – powiedział Samson, cytowany w komunikacie prasowym.

Polak podkreślił, że europejski rynek lotniczy dynamicznie się rozwija. Nowe technologie, takie jak bezzałogowe statki powietrzne, stawiają nowe wyzwania. Zarówno przed ULC, jak i EASA.

– Wybór Prezesa ULC na przewodniczącego Rady Zarządzającej EASA udowadnia, że Polska jest w światowej pierwszej lidze. Zdobywamy zaufanie i wiarygodność naszych partnerów, a krajowi specjaliści są doceniani przez międzynarodowe gremia – ocenił Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK i sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości wyraził zadowolenie z tego, że “polityka państwa państwa w obszarze lotnictwa cywilnego przynosi wymierne rezultaty”. Dodał, że to “dobrze rokuje” dla przyszłych “dużych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce”.

Przewodniczący Rady Zarządzającej EASA, oprócz kierowania jej pracami, bierze udział w najważniejszych inicjatywach unijnego lotnictwa cywilnego. Jest również reprezentantem organizacji na wydarzeniach branżowych na całym świecie.

Natomiast sama Rada Zarządzająca EASA odpowiada m.in. za budżet organizacji, Europejski Plan Bezpieczeństwa Lotniczego, czy roczne sprawozdanie z działalności Agencji, przesyłane do najważniejszych organizacji Unii Europejskiej. Doradza również dyrektorowi wykonawczemu EASA w sprawach bezpieczeństwa lotniczego.

źródło: MONEY.PL


image.jpeg