9 maja obchodzimy “Dzień Europy”

Dzień Europy to coroczne święto obchodzone 9 maja przez kraje europejskie. W Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, dzień ten ma na celu podkreślenie znaczenia jedności i integracji w Europie.

Historia Dnia Europy sięga 1950 roku, kiedy to ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman, przedstawił swoją wizję zjednoczonej Europy. Schuman proponował utworzenie wspólnego organu zarządzającego produkcją węgla i stali we Francji, Niemczech i innych państwach, co miało ułatwić integrację europejską i zapobiec kolejnej wojnie na kontynencie.

Dzień Europy to okazja, by przypomnieć sobie o tej wizji i celebrować osiągnięcia Unii Europejskiej w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo, wolność i solidarność. Polska, jako aktywny członek UE, ma wiele powodów do świętowania w Dniu Europy. Od momentu przystąpienia do UE w 2004 roku, Polska korzystała z wielu korzyści płynących z członkostwa, takich jak wzrost gospodarczy, dostęp do unijnych funduszy i swobodny przepływ osób, towarów i usług.

Dzień Europy to także okazja do refleksji nad przyszłością UE i jej kierunkiem rozwoju. W obliczu wyzwań takich jak pandemia Rosyjska agresja na Ukrainę czy zmiany klimatu, potrzeba silnej i zjednoczonej Europy jest bardziej widoczna niż kiedykolwiek wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − szesnaście =